Ako sa ZKSM a KMBA vybrali na Expedíciu X po Trnavskom kraji

ZKSM si v spolupráci s Komisiou pre mládež Bratislavskej arcidiecézy a DOMKOU pripravilo na začiatok leta súťaž s názvom “Expedícia X”. Prvým precestovaným kútom Slovenska bol Trnavský kraj.

Dovoľte mi na začiatok predstaviť našich súťažiacich – bojovníkov. Začnime so ZKSM tímom. Je to skupina mladých ľudí, spoločne pracujúcich priateľov, ktorí milujú zábavu, cestovanie a zdolávanie nových výziev. Na druhej strane tu máme tím KMBA. Nebojácna banda priateľov plná životného elánu a dobrodružstva. V takomto legendárnom zoskúpení sme sa stretli jedno pondelkové ráno a započali našu neobyčajnú cestu.

Privítali nás v Bojničkách, kde sa nachádza Diecézne centrum mládeže Archa. Centrum žije vďaka komunite mladých ľudí a pod vedením kňaza. Starajú sa o formáciu a vedenie mládeže najmä skrze víkendové stretnutia, duchovné obnovy alebo iné farské aktivity. DCM je ,,otvoreným centrom prijatia“ ako píšu na ich web stránke.

Aha kto sa zjavil! Náš cestovateľský kufor! Ten nás sprevádzal na celej našej výprave a zaznamenával nezabudnuteľné zážitky z cesty. (ako? to sa dozviete v našom videu)

Začali sme nenáročne – teambuldingovými hrami a zoznamovačkou. Parádne sme sa nasmiali a spoznali nových členov našej posádky. Potom však šlo do tuhého. Musím vám pripomenúť, že Expedícia X je stále seriózna súťaž. Helka, z tímu ZKSM, si pre všetkých pripravila pár kvízových otázok. A to teda boli otázky. O nás, našich talentoch či zážitkoch. Po náročnom boji sa do vedenia dostal tím ZKSM.

Nestrácali sme čas, schmatli kufor, spravili pár fotiek a rútili sa na našu d’alšiu zastávku. Uhádnete z týchto fotiek kam sme cestovali?

No jasné, predsa do Trnavy!

Zablúdili sme na návštevu do kostola sv. Jakuba. Ujal sa nás milý františkán brat Cyril, ktorý nám ukázal najprv krypty pod kostolom a potom samotné vnútro tejto monumentálnej stavby. Kedže sme dosť vyhladli, bol čas obeda, brat Filip nám navaril skvelý obed a mohli sme tak poobede stráviť čas v príjemnej konverzácii.

Ale pozor, pozor! Opäť nasledovala súťažná aktivita. Selfie run po Trnave! Pre tých, ktorí túto hru nepoznajú pripájam vysvetlenie: súťažiaci dostanú pár indícií, ktoré ukazujú na konkrétne miesta v meste či okolí a ich úlohou je sa na to dané miesto čo najrýchlejšie dostať, a ako tím si spraviť fotku. Tím, ktorí dorazí k vedúcemu hry ako prvý, a má všetko správne, vyhráva.

Aby sme túto aktivitu zvládli, zavolali sme si na pomoc mladých zo spoločenstva Kolónia a komunity Eden. Pochádzajú z Trnavy a Serede, tak im to šlo skvelo. Boli to milí a otvorení mladí ľudia s elánom do nových zážitkov a hlavne súťaženia.

Súťaž začala a poviem vám, bolo to ozaj napínavé. Trnavským rodákom to šlo od ruky ale o ZKSM a KMBA tíme to teda povedať nemôžeme. Po hektickom hľadaní a fotení sa prekvapivo podarilo práve ZKSM tímu uchmatnúť ďalší bod do zbierky.

Rozlúčili sme sa s našimi novými priateľmi a vybrali sa na našu poslednú zastávku dňa. Vietor nás zavial do Dechtíc, konkrétne pod ruiny kláštora Katarínka.

Kláštor sv. Kataríny patril františkánskemu rádu a dodnes je možno vidieť dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Viac sa dočítate na ich web stránke, kde píšu aj o ich projekte Katarínka, kedy sa snažia zachrániť kláštor pred ďalším pustnutím a rúcaním.

Pred výstupom k ruinám našu výpravu poctil svojou návštevou župan Trnavského samosprávneho kraja, Jozef Viskupič. Privítali sme ho chlebom a soľou a vybrali sa spoločne ku kláštoru. Tam sme dostali mini prehliadku celého areálu, boli sme sa pozrieť hore na veži a opäť si zasúťažili.

Tento raz zvíťazil tím KMBA. Postavil tú najvyššiu kamennú vežu akú sme kedy videli, a to len pomocou kameňov nájdených v okolí kláštora. Na konci dňa bol teda bodový stav takýto: ZKSM 2:1 KMBA. ZKSM tím víťazí!

Gratulujem KMBA a ZKSM tímu k skvelej práci a celodennej snahe. Bol to skvelý čas a verím, že si to čoskoro zopakujeme.

Viac informácií a našich zážitkov nájdete na našich sociálnych sieťach (FB, IG) alebo vo videu, ktoré zaznamenáva celú našu výpravu!

Projekt sa realizoval s finančnou podporou Trnavského samosprávneho kraja. Za všetku vašu podporu d’akujeme!

Sofia Mikulová

Prihlásenie sa na odber noviniek

Pravidelne Vám budeme zasielať informácie o novinkách v ZKSM