Štyri aktivity, ktoré odporúčame robiť počas víkendu, aby sme ho nepremárnili

6. 11. 2020

Viackrát sa mi stalo, že som sa cez týždeň nevedela dočkať víkendu a zrazu bola nedeľa a pondelok ráno. Zostal len trpký pocit z nevyužitého času a zvláštne očakávanie ďalšieho piatka.

Dôležité je uvedomiť si, že víkend je konečne čas, kedy si môžeme naplno užiť čas pre seba, využiť ho na svoje záľuby, pre našich druhých, na rozvoj a … Možností je veľa, a preto sme si pripravili 4 tipy na aktivity na víkend, ktoré vás obohatia, môžu spestriť vaše dni aj upevniť vaše vzťahy.

1# „Dlhé ráno“

Dlhé ráno pripadne zvyčajne na sobotu a môžem si ho sem tam dovoliť, lebo ešte nemám rodinu a deti. Čo to pre mňa znamená? Dlhšie si pospať a zobudiť sa nie na zvuk budíka, ale vtedy keď moje telo cíti, že je vyspaté. Samozrejme a neodmysliteľne k tomu patrí dobrá káva a modlitba, ktorá sa nemusí zmestiť do nejakého časového rámca. Môžem proste len tak piť kávu a rozprávať s Ježišom akokoľvek dlho chcem. Po modlitbe mám občas chuť si zacvičiť – nie neutekám do fitka – zacvičím si doma podľa toho na čo mám práve energiu. Zvyčajne si dám aspoň pár cvikov na spevnenie chrbtice alebo posilnenie svalov. Keďže mám sedavé zamestnanie moje telo od istého času vyžaduje špeciálnu starostlivosť o niektoré svalové partie 🙂 Dlhé ráno ukončím pokojnými výdatnými raňajkami. Priznávam, niekedy mávam „raňajky aj o 11:00“, ale držím sa hesla „bez hanby a bez výčitiek“.

Dlhé ráno má na mňa neskutočne oddychový vplyv. Tým, že sa zrazu nemusím nikam ponáhľať, navodí to u mňa pohodovú atmosféru, ktorá mi potom pomáha pustiť sa do iných „zmysluplných“ plánov na víkend.

Dobrá káva z krásnej šálky je na nezaplatenie. Foto: FB Petronela Grajciarová

Nelka Grajciarová

#2 EKO prechádzka (v týchto dňoch aj s pridanou hodnotou)

Tip na oddychovú aktivitu počas víkendu, buď pre celú rodinu alebo aj pre jednotlivca je určite výlet do prírody, kde si oddýchneme a načerpáme silu do budúceho týždňa. Môžeme to spojiť s užitočným a zobrať si mech na odpadky spolu s rukavicami. Keď neporiadok zbierame spolu s deťmi, ukážeme im, ako nám záleží na prírode a ako je potrebné chrániť ju a starať sa o ňu. V nedeľu je samozrejmosťou spoločný rodinný obed so spoločnou modlitbou a poobede je to v týchto dňoch prechádzka na cintorín, kde sa pomodlíme za svojich blízkych príbuzných a zapálime im sviečku.

Čas strávený s rodinou je základ. Foto: FB Peter Forgáč

Peťo Forgáč

#3 Byť spolu

Cez víkend je super byť spolu. Teraz sme však trochu obmedzení, tak si musíme nájsť niečo iné. Mám rád, keď sa nenaháňam, no na druhej strane sa snažím žiť aktívne a čas využiť naplno. Ak sa dá, je fajn ísť von, trochu sa nadýchať a prečistiť hlavu. Keďže som spod Tatier tak viem, že zlé počasie neexistuje, len nevhodné oblečenie 😀 Jedným dychom však dodávam, že niekedy podľahnem vábeniu hernej konzoly a hmla prekladaná mrholením ma na večerný beh nepresvedčí.

Aj v zime a chladnom počasí sa dá ísť na túru a obzerať krásy Slovenska. Foto: Momo Bendíková

Pán Patrik

#4 Stolové hry

Znie to ako premárnený čas, avšak stolové spoločenské hry naozaj odporúčam. Okrem toho, že je offline partička oddychom pre vaše oči (konečne žiadne žiarivé displeje), je to skvelý čas strávený s rodinou či priateľmi. Mnohé hry zároveň rozvíjajú strategické myslenie či finančnú gramotnosť, preto sa v nich spája príjemné s užitočným. Zároveň, čokoľvek menej príjemné , čo vás postrehne premeňte na hru, pôjde vám to lepšie. Funguje to aj cez týždeň, napríklad keď dlho cestujete kvôli práci a musíte skoro vstávať, môžete sa zahrať, že idete na výlet. A hneď je váš deň krajší 🙂

Spoločenské hry sú skvelým oddychom, avšak pozor na súťaživosť 😉 Foto: Momo Bendíková

Momo

Veríme, že niektorý z našich tipov vyskúšate, poriadne si oddýchnete a využijete ho naplno.

Prihlásenie sa na odber noviniek

Pravidelne Vám budeme zasielať informácie o novinkách v ZKSM