Vianočná (ne)pohoda, či?

21. 12. 2020

Blížia sa Vianoce, čas lásky, pokoja, pohody a … Ale je tomu naozaj tak?

Nedávno som čítala super článok od mojej priateľky, ako oni doma poňali čas prípravy na Vianoce a veľmi tam dominovalo slovo skromnosť. Bol to veľmi inšpiratívny článok. Neviem ako vy, ale ja mám po prečítaní inšpiratívnych vecí niekedy pocit, že som totálne neschopná a nechápem, kde robím chybu. A tak tomu nebolo ani teraz. Nestihla som urobiť adventný kalendár pre naše deti, od pokoja v mojom srdci to má tento týždeň ďaleko, a to sa nejdem pretrhnúť s upratovaním ani pečením. Zároveň neustále hádky a boje našich detí ma privádzajú do vývrtky. A tak si ležím v posteli a pýtam sa: “Bože, kde robím chybu?”

Možno ani nikde. Celá táto divná doba a situácie, v ktorých sa nachádzame nám proste nijako nepomáhajú k pohode a… Zrazu mi prišiel obraz tehotnej Márie. Mária – Hviezda noci Betlehemskej. Posledné dni pred pôrodom namiesto toho, aby si v pokoji užívala posledné dni s bruškom a očakávala deň D, sa musí trepať na somárovi do Betlehema. Ja som posledné dni tŕpla či vôbec stihnem za 10 minút dôjsť do nemocnice. A Mária? Tá si proste v poslušnosti vysadla na somárika a išla so svojím manželom tam, kam mala. Táto jej poslušnosť a odovzdanosť Bohu ma nesmierne dojíma. Ako veľmi teraz práve potrebujeme jej odovzdanosť, jej poslušnosť a jej pokoru. Srdce plné lásky, aby mohol prúdiť pokoj. Mária nosila v sebe Krista v každom zmysle slova. A ona je pre mňa neustálou inšpiráciou aj v mojom prežívaní materstva.

Vianoce sú aj časom radosti. Foto: Blaženka Filová

Vianoce sú aj časom radosti. Foto: Blaženka Filová

A tak sa zamýšľam, že čo je pre mňa tou pravou podstatou Vianoc. Čím sú Vianoce pre našu rodinu? Pre naše deti to je výzva, či sa im tentokrát podarí uvidieť Ježiša, ako kladie pod stromček darčeky. Pre mňa sú Vianoce časom pokoja. A nech aj padajú traktory z neba, keďže snehu sa asi nedočkáme. Proste pre mňa sú Vianoce časom stíšenia sa. Ten moment, keď sa pozeráte na malé dieťatko, ktoré spí a vy ste len v nemom úžase. Nepotrebujete ani jesť, ani piť a ani pozerať televízor, lebo vaše srdce zmäklo a je plné lásky, nehy, pokoja a dojaté týmto malým zázrakom. A presne toto prežívam pri pohľade na malého Ježiška v jasličkách. Idem sa roztopiť. Dala by som mu všetko.

Darček od Janka, Dávida a Šimona pre Ježiška. Foto: Blaženka Filová

Darček od Janka, Dávida a Šimona pre Ježiška. Foto: Blaženka Filová

A keďže sú Vianoce časom narodenín Ježiša, zaviedli sme u nás v rodine tradíciu, že mu dávame každý rok pod stromček darčeky. Rozhodli sme sa, že Vianoce budú viac ako len to, či niečo dostanem. A tak každý rok pod prázdny stromček tie darčeky položíme, aby si ich Ježiš našiel, keď nám prinesie dary. Keďže je oslávenec. A tak je to každý rok niečo iné. Jeden rok sme tam nechávali naše obľúbené veci, iný sme tam dávali naše srdcia, ktoré boli aj špinavé, lebo sme potrebovali svetlo Betlehemskej noci. Tento rok si lepíme malé srdiečka dobrých skutkov (keď stíham) a to dáme ako dar. Nech to dobré, čo sme urobili je z lásky k Ježišovi. A tak chceme mať na srdci najmä oslávenca a potom dary pre nás.

Malé srdiečka dobrých skutkov. Foto: Blaženka Filová

Malé srdiečka dobrých skutkov. Foto: Blaženka Filová

Chcem nás povzbudiť, aby sme boli otvorení na to, čo nám chce Ježiš dať tieto Vianoce a zároveň dajme mu niečo my, hoci našu nedokonalosť. Dôležité je, aby to bolo z lásky. Ja mu odovzdávam aj svoje zlyhania alebo veci, v ktorých sa chcem posunúť. Môj kamoš mal problém s dochvíľnosťou a raz vyrobil na Vianoce Ježišovi hodinky a dal mu svoj čas. Mnohí sme už unavení či smutní, znechutení či nahnevaní skrz všetko, čo sa posledné dni udialo. Prosím však, nedovoľme týmto emóciám zničiť tú krásu, ktorú prináša nový život. Dovoľme tieto Vianoce, aby sa Ježiš narodil do našej rodiny, vzťahov, práce, školy a všetkého, čo prežívame novým spôsobom. Buďme tieto sviatky namäkko z Ježiša.

Autor: Blažka Filová

Prihlásenie sa na odber noviniek

Pravidelne Vám budeme zasielať informácie o novinkách v ZKSM