Števka Čepová: Ak chcete investovať čas do seba, ale nemáte ho nazvyš, tento e-learning je pre vás!

21. 12. 2020

Každý z nás si už určite položil otázku: Kto som? Skúsili ste si tú otázku položiť viackrát za sebou a hľadali ste odpovede, ktoré sa neopakujú?

Ja som si túto otázku opakovane kládla počas e-learningu Lifehack, ktorý si pripravilo pre svojich členov ZKSM, a môžem prehlásiť, že sa našli aj odpovede.

Energická Števka, ktorá žije každú chvíľu svojho života naplno. Foto: FB Mládež Košického protopresbyterátu

Od začiatku propagácie nového kurzu som si vravela, že by bolo fajn ho absolvovať, ale keď je toľko povinností, ktoré ešte nie sú splnené, kedy si mám naň nájsť čas?

Asi to všetci poznáte, termíny či schôdzky (aj keď len online) na vás kričia z každej strany. Ak  však chcete investovať čas do seba, ale nemáte ho nazvyš, tento e-learning je pre vás. Je pomerne krátky (zaberie vám maximálne hodinu), priamy (hovorí jasne a trefne) a hlavne je osobný (šitý pre každú osobnosť).

Celý kurz je rozdelený do 4 tematických blokov, pozostávajúcich z videa, v ktorom Edo Filo jednoducho a veľmi prirodzene vysvetľuje určenú tému, a z krátkeho kvízu na overenie si pochopenia odkazu z videa. Pracovný list, ktorý je súčasťou každého bloku vás nasmeruje na aplikovanie témy do svojho života.

Prvý blok nás žiada zamyslieť sa nad tým, či svoj život žijeme, alebo len prežívame. Či na situácie reagujeme reaktívne alebo sme proaktívni. Pre lepšie pochopenie témy sú vo videu vhodne použité svedectvá mladých ľudí. Mne osobne tento blok nastavil zrkadlo v prežívaní môjho života. Pochopila som, že sa mám učiť držať kormidlo svojho života pevne v rukách a ak prídu chvíle, kedy už nebudem vládať, mám skočiť na debatku so svojím Bohom.

Ticho a modlitba sú dôležitou súčasťou napredovania. Foto: FB Rada pre mládež Košickej eparchie

Máte pocit, že ste na hojdačke? Druhý blok s názvom Koleso života ukazuje návod, ako si zadefinovať hlavné oblasti v živote, ktoré stoja za povšimnutie. Mne namiesto kolesa vyšla nepodarená hviezda. Je to vtipné? Smutné? V prvom rade pravdivé a pre mňa motivujúce robiť veci inak. Investovať do oblastí, ktoré sú pre mňa dôležité.

V treťom bloku som sa úplne našla. Aj vás už niekedy zaškatuľkovali, že ste čistý umelec, matematik či fyzik? Mne sa to stáva často a ja som to mnohokrát brala ako urážku. Skrze túto časť kurzu som sa utvrdila v tom, že viac využívam ľavú hemisféru mozgu, ale zároveň som našla cestu, ako rozvíjať aj tú pravú. Už sa teším, ako do svojho života vnesiem viac kreatívneho tvorenia a spontánnosti.

Kreativita, spontánnosť či vzťahy sú pre Števku nesmierne dôležité. Foto: FB Štefánia Čepová

Človek je stvorený na Boží obraz a pre vzťahy. Toto sú prvé slová štvrtej časti kurzu. Neviem si predstaviť život bez ľudí okolo mňa, ale koľko svojho času venujem im a koľko práci, záľubám? Mimochodom, väčšina mojich záľub súvisí s mojimi blízkymi, takže toto si ja osobne môžem škrtnúť. Vo videu Edo položí základnú otázku: Aké roly mám vo svojom živote? Koľko času im venujem? Plánujem si čas podľa týchto rolí? Odpovedaním na tieto otázky som pochopila, že mám ešte čo zlepšovať.

O tomto e-learningu by som vedela napísať ešte pár strán, ale nakoľko som pochopila, že mojou momentálnou životnou rolou je byť dcéra a priateľka, chcem čas venovať najmä mojim blízkym.

 Autor: Štefánia Čepová

Prihlásenie sa na odber noviniek

Pravidelne Vám budeme zasielať informácie o novinkách v ZKSM